MEDIACJE W SPRAWACH CYWILNYCH I Z ZAKRESU PRAWA PRACY
grafika
Powrót
Drukuj
Pdf
Wypowiedz się

Idea ugodowego załatwienia sporu od dawna przyświeca procesowi cywilnemu w każdej niemalże jego fazie. Sąd powinien skłaniać strony do pojednania. Nie można więc się dziwić, że przepisy polskiego prawa poszukując dalszych rozwiązan w kierunku usprawnienia procesu sądowego powołały do życia instytucję mediacji w sprawach cywilnych. Jest to krok w stronę unowocześnienia procesu cywilnego, będącego alternatywą wobec tradycyjnego modelu postępowania sądowego.

Ustawodawca wprowadził instytucję umożliwiającą stronom pojednanie się, rozwikłanie sporu (zawarcie ugody) przy ścisłym zaangażowaniu ich własnego działania i przy uczestnictwie mediatora. Mediacja wręcz wywodzi się właśnie ze spraw cywilnych, których zakres jest w praktyce nieograniczony, obejmujący sprawy rozpoznawane w wydziałach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych czy pracy. Mediacja pozwala na uchronienie stron przed niepotrzebną przewlekłością, przedłużającymi się czynnościami procesowymi, angażowaniem licznych świadków, powoływaniem biegłych itp. Wszystko to pomniejsza koszty samego postępowania sądowego.

Zgodnie z przepisami prawa ugodowe załatwienie sprawy jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla stron. Ugoda nie jest jednak dopuszczalna w sprawach z zakresu np. ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa, spraw o ubezwłasnowolnienie, spraw z zakresu uznania lub stwierdzenia zgonu, stwierdzenia nabycia spadku.

Strony mogą skierować spór na drogę mediacji na podstawie umowy zawartej między sobą. jeśli jednak nie zawarły takowej umowy przed wszczęciem postępowania sądowego, taką instytucję można wdrożyć także już w toku procesu. Tu jednak o oddaniu sprawy do mediacji będzie decydował sąd. Może to zrobić na posiedzeniu niejawnym, może także zarządzić pierwszą rozprawę i tam takie postanowienie wydać. Od sądu jednak będzie zależało, czy oceni tak postawy stron, aby zastosować mediacje. Taką decyzję sąd mu podjąć najpóźniej do zamknięcia pierwszej rozprawy. Po niej już tylko strony mogą decydować.

Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem postępowania mediacyjnego, skontaktuj się z nami - tel. +48 94 35234 75 lub 502257571. Możesz skorzystać także z naszego e-maila:  

Powrót
Drukuj
Pdf
Wypowiedz się
Debug toolbar